Kupowanie części samochodowych na złomowisku – czy warto?

Z jednej strony może się to wydawać dosyć karkołomnym posunięciem. Z drugiej jednak, fakt, że samochody znajdują się na złomowisku, nie znaczy przecież, że są w stu procentach przypadków kompletnie niesprawne. Czasem wyprawa na złomowiec będzie bardzo dobrą decyzją i pozwoli na rozwiązanie naszego problemu z samochodem. Są takie części, które kupowane gdzieś w sklepie stacjonarnym czy internetowym, będą kosztowały kilkukrotnie więcej, niż właśnie kupione na złomowcu.

Na co uważać, zanim dokonamy zakupu?

Na pewno na to, czy przypadkiem nie kupujemy niesprawnego elementu. Najlepiej, gdy znajdziemy pożądaną część na złomie, poprosić o jej wymontowanie i sprawdzenie działania jeszcze przed zakupem. Przykład? Wycieraczka z silnikiem do Mercedesa 124. gdybyśmy chcieli kupić ją jako nowy element, koszt może przekroczyć nawet 1000 zł. Używana, w zależności od kondycji – to wydatek rzędu 200-400 złotych. A na złomowcu? Taki element można kupić za 40 złotych. Do tego należy doliczyć 20 złotych za wymontowanie elementu oraz sprawdzenie poprawności działania. Czyli – 60 złotych, za sprawną wycieraczkę z silnikiem. W porównaniu z kwotą 200-400 złotych, a już o 1000 nie wspominając, widać gołym okiem jak duża oszczędność wiąże się z tego rodzaju zakupem.

Nie ma wątpliwości co do tego, że warto jest rozglądać się po złomowiskach.

Nawet mechanicy, którzy zajmują się wykonywaniem napraw, często wykorzystują swoje kontakty na tak zwanych „szrotach” samochodowych. Okazuje się to  szczególnie pomocne, gdy mamy do czynienia z trudno dostępnymi na rynku pierwotnym częściami. Trzeba pamiętać, że w generalnym ujęciu, mamy do czynienia z tendencją, w której części samochodowe możemy znaleźć w bardzo wielu miejscach i wykorzystując do tego celu najróżniejsze kanały. Warto więc pamiętać, że jesteśmy na wygranej pozycji. Zawsze trzeba podejść do poszukiwań sprytnie. Czyli – niekoniecznie szukać w najbardziej oczywistych miejscach, jak serwisy autoryzowane czy warsztaty  samochodowe. Niejednokrotnie oszczędzimy wówczas sporo czasu i przede wszystkim pieniędzy.

Zadaj pytanie on-line