Jak wydłużyć życie silnika Diesla

2017-10-02

Współczesne silniki Diesla nie mają tak dobrej opinii, jak jeszcze 10 – 20 lat temu. Wśród ich użytkowników często da się słyszeć narzekania, że silniki te często się psują. Opinie te to jednak tylko część prawdy – owszem, Diesle psują się często, ale tylko pod warunkiem, że są nieprawidłowo użytkowane. Konstrukcja ta jest niestety bardziej wrażliwa na zaniedbania niż silniki na benzynę. Istnieją jednak sposoby na to, aby Diesel przez długi czas zachował stuprocentową sprawność.

Częsta wymiana oleju

Poziom oleju w samochodzie z silnikiem Diesla powinien być kontrolowany jak najczęściej. Jak pokazuje praktyka – wymiana co 30 – 35 tys. km to zdecydowanie za mało, sprawdzi się tylko pod warunkiem, że jeździmy poza miastem i nie wozimy ze sobą ładunku. Eksperci rekomendują wymianę co ok. 15 tys. km, a jeśli jeździmy głównie po mieście – nawet co 10 tys.

Tankowanie paliwa z pewnego źródła

Jednym z czynników, które mogą być dla silnika Diesla zabójcze, jest używanie oleju napędowego niskiej jakości. Aby tego uniknąć – najlepiej będzie tankować wyłącznie na renomowanych stacjach uznanych marek i unikać takich, na których olej napędowy jest wyraźnie tańszy. Niższa cena prawie zawsze oznacza, że olej zawiera domieszki. Zimą należy stosować tylko olej napędowy odporny na mróz, natomiast jeśli nie jesteśmy pewni, czy właśnie takim zalaliśmy bak – należy zastosować depresator.

Uwaga na awarie i tanie zamienniki

W przypadku silnika Diesla na wszelkie alarmujące sygnały należy reagować od razu, bez czekania, aż usterka pogłębi się na tyle, żeby zupełnie unieruchomić samochód, bo jeśli do tego doprowadzimy, to bardzo trudno będzie przywrócić jednostce silnikowej sprawność. Zazwyczaj kiepskim pomysłem okazuje się również korzystanie z tańszych zamienników i części używanych – mnóstwo poczynionych w ten sposób oszczędności okazuje się oszczędnościami pozornymi – wynikające ze stosowania zamienników naprawy pochłaniają znacznie więcej pieniędzy, niż wydalibyśmy na części oryginalne.

Doświadczeni użytkownicy Diesel’a radzą również, aby nie korzystać z pełnej mocy silnika, przynajmniej dopóki olej porządnie się nie rozgrzeje.

Zadaj pytanie on-line